Bilişim Teknolojileri Nedir?

Bilişim teknolojileri son yıllarda ilgi çekici meslek gruplarından biri olarak dikkat çekmeye başladı. Birçok kişide bu kapsamda iş sahibi oldu.

 

Bilişim teknolojileri konusunda oldukça gelişen günümüz iş imkanları çok sayıda farklı alanlarda iş kolu yarattı. Bu alanda mesleki açıdan gelişim sağlamak isteyen birçok kişi, sertifika programlarına katılarak ya da eğitim alarak kendini geliştiriyor.

 

Bilgi teknolojisi (BT) bilgisayarların ve her türlü telekomünikasyonun incelenmesini ve uygulanmasını içerir. İnsanların her gün ihtiyaç duyduğu ve kullandığı temel görevleri yerine getirmek için kullanılan bir donanım ve yazılım kombinasyonunu içerir. Gerekli görevleri gerçekleştirmek için hangi mevcut teknolojinin mevcut olduğunu, bilir. Ardından yeni bir kümeyi yapılandırma veya oluşturmada mevcut uygulama teknolojileri göstererek ihtiyaçları karşılar.

 

Günümüz dünyasında bilişim teknolojileri, kritik kariyer alanının erişimini hafife alıyor. Bilgi teknolojisinin beklenmedik birçok önemi vardır.

 

Bilişim Teknolojileri Alanı Neleri Kapsar?

 

Bilişim teknolojileri hayatı büyük ölçüde değiştirdi. Her şeyden sadece bir tık uzaktasınız. BT ilerledikçe, şirketinizin sistemine her yerden erişebilirsiniz. Otoritenin tek başına ofiste olması gerekmez. Çalışmaları evden de yürütebilirler. Sisteme kolay erişim, kişinin ofiste fiziksel varlığı olmadan kesinlikle üretkenliği artırdı. Özellikle pandemi döneminde bu tür aksiyonlar daha popüler hale geldi.

 

Çeşitli alanlarda BT uzmanları için büyük bir talep var. BT alanı, bilgisayar programlama, sistem analizi, test, yazılım ve donanım geliştirme, web uygulaması tasarımı vb. için çalışan kişilere sunar.

 

Bilişim teknolojileri sağlık alanında da önemli bir noktadır. Artık hastalar, doktorlarla bağlantı kurabilir ve çevrimiçi tavsiye alabilirler. Ek olarak, rehberlik sağlamak için birçok sanal sağlık uygulaması mevcuttur. Elektronik sağlık kayıtları ve tele tıp, hastalara verimli ve kaliteli sağlık sağlar.

 

Kablosuz medya ile haber yayını çok daha kolay hale geldi. Dünyanın her köşesinden haberleri duymak sadece birkaç saniye sürüyor.

 

İnterneti cep telefonlarında, tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda, iPodlarda ve diğer cihazlarda kullanmak medyaya sınırsız erişim sağladı. Bilişim teknolojileri bu sebeple de son derece önemlidir.

Bilişim Teknolojileri Mezunları Ne İş Yapar?

 

Bilgi teknolojisi ile insanlar arasındaki iletişim hiç olmadığı kadar ucuz, kolay ve hızlı hale geldi. Mesajlaşmak, görüntülü arama yapmak, e-posta göndermek günümüzde çok kolay. Bu hizmetleri sağlamak için çevrimiçi olarak pek çok uygulama var.

 

Bilişim Teknolojileri ile küreselleşmenin anlamını gördük ve anladık.  Bugün, dünya bir platform üzerinde ve milletler arasında fiziksel bir engel yok. İnsanlar artık "küresel" vatandaşlar haline dönüştü. Dolayısıyla bilişim teknolojileri alanında çalışanlar için de birçok iş imkanı ortaya çıktı. Bu bölümden mezunlar aşağıdaki işlerde çalışabilir:

 

 • Veri Bilimcisi
 • Ağ yöneticisi
 • Sistem yöneticisi
 • Sistem analisti
 • Veri Bilimcisi
 • Veri tabanı yöneticisi
 • Bilgi Teknolojileri Yöneticisi
 • Destek analisti
 • Veri tabanı geliştiricisi
 • Yazılım testçisi, mühendis, mimar
 • Yazılım geliştirme yöneticisi
 • Ağ Mühendisi
 • Yazılım / Uygulama Geliştirici
 • Teknik danışman

 

Bu alanlarda çalışanlar son derece iyi maaşlarla büyük şirketlerle çalışma şansına sahip olabilmektedir. Özellikle büyük şirketler ve kamu kurumlarında yukardaki pozisyonlarda çalışacak personellere çok iyi iş imkanları sağlanmaktadır.

 

Bilgi Teknolojilerinin Günümüzdeki Önemi

 

Bilgi teknolojisi, ağ, donanım, yazılım, İnternet veya bu teknolojilerle çalışan kişiler gibi bilgisayar teknolojisi ile ilgili her şeyi ifade eder. Artık birçok şirketin bilgisayarları, ağları ve işletmelerinin diğer teknik alanlarını yönetmek için BT departmanları var. "Bilgi dünyası" içinde yaşadığımızdan beri, bilişim teknolojileri günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. 

 

Önümüzdeki yıllarda, birçok şirket işleriyle ilgili bilgi teknolojilerini yönetmek için "BT departmanları" oluşturacak. Bu departmanların üzerinde çalıştıkları veya çalışacakları her şey bilgi teknolojisinin gerçek tanımı haline geldi. Edubook şimdi sizlere birçok fırsat sunuyor.

 

Bilişim teknolojileri alanda uzmanlığı olan bir eğitmenseniz Edubook tam size göre bir online platform. Web 2.0 araçlarını kullanarak alanınızla ilgili interaktif eğitim içerikleri hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında mevcut (video, pdf, görüntü, ses, bağlantı) kaynaklarınızı kolayca Edubook’a yükleyebilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız eğitimlerinizi istediğiniz fiyattan satışa sunabilirsiniz. Şimdi ücretsiz üyelik işlemlerinizi yapın kazanmaya başlayın. Siz de Edubook sitemize katılarak, yeteneklerinizi geliştirmenin online yolunu keşfedin.