Aromaterapi Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi, kadim zamanlardan bu yana kullanılan esansiyel yağlarla şifalanma yöntemidir. Bu yağlar çeşitli bitkilerin, yaprakları, kökleri ve tohumları gibi kısımlarından elde edilir. Damıtma ve benzer tekniklerle bitkilerin yağının elde edilmesi yüzlerce yıldır bilinmektedir. Bu şekilde çıkarılan yağların kullanım alanları çok geniştir. Hem hastalıkları önlemede hem de var olan hastalıkları tedavi etmede son derece faydalı etkileri gösterdiği alternatif tıpta sıkça gündeme gelmektedir.Aromaterapinin keşfedilme süreci yüzyıllar öncesi dönemlere tekabül eder. Öyle ki İbn-i Sina, kitabında damıtma işlemini ve her bitkinin faydasını belirtmiştir. Günümüzde de destekleyici ve holistik tıpta aktif olarak kullanılan aromaterapi kimi zaman sentetik ilaçlara ihtiyaç  bırakmaz.

Aromaterapi Hangi Hastalıklara İyi Gelir? 

Aromaterapi uygulamaları son yıllarda da tıpkı eski zamanlardaki gibi popülarite kazanmaya başlamıştır. Bunun çeşitli sebepleri olabilir fakat günümüzde insanlar  modern tıp yaklaşımlarının ve modern tedavi metotlarının hastalıkları iyileştirmede ne derece etkili olduğunu merak etmektedir. Bu sebeple aromaterapide dahili veya harici olarak kullanılan yağlar, eğer doğru tercihler yapıldıysa  harika neticelerin alınabileceği seanslar sunabilir. Aromaterapi uzmanlarının açıklamalarına göre; dermatit, egzama, saçkıran, alerjik isilik, yaygın görülen döküntüler gibi birçok cilt hastalığında aromatik yağlar kısa zamanda tedavi etmektedir. İçime uygun ve bir uzman tarafından belirlenen ölçülerde içilmesi de bazı diğer hastalıklarda önerilmektedir. Bunlar; uyku bozuklukları, tansiyon problemleri, dikkat eksikliği, romatizma, iltihaplı hastalıklar olarak sıralanabilir. Aromaterapi, doğal içerikler olduğu için çocuklarda da uygun dozlarda kullanılabilir. Özellikle öksürük, nezle ve ateş gibi hastalıklarda ciddi anlamda rahatlatıcı etkisi vardır.

Aromaterapi Yağları

Aromaterapi yağları sabit ve uçucu yağlar olmak üzere iki grupta ayrılır. Uçucu yağlar; çiçek ve bitkilerin kök, gövde ve ağaç gibi kısımlarından elde edilir. Örneğin, 1 ton gül yaprağından yalnızca 1 litre gül yağı çıkar. Bu da ürünün ne denli konsantre ve yoğun bir yapıda olduğunu gösterir. Uçucu yağlar asla içilmez ve güneş görmeyen yerlerde muhafaza edilmelidir. Aromaterapi yönteminde yaygın olarak yağın buharından faydalanılır. Ayrıca masajlarda ekstra dinlendirici etkileri bulunur. Sabit yağlar ise içime uygun ürünlerdir. Ancak hiçbir aromaterapi yağının doğrudan içilmesi önerilmez. Mutlaka bir zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı gibi organik yağlarla seyreltilerek içilmelidir. Su ile seyreltmek de bazı yağ grupları için mümkündür.

Aromaterapi Ne İşe Yarar?

Aromaterapi yağları içeriğine ve etki mekanizmasına göre her yaştan kişinin rahatça kullanabileceği şifalı maddelerdir. Aromaterapi faydaları itibarıyla pek çok alanda kullanılır. Bunlar:

  • Nörolojik olarak rahatlatma ve ağrı kesici etkisi vardır.
  • Stresi azaltır, uyku düzeni sağlar ve depresyonu hafifletir.
  • Mide, bağırsak, lenfatik sistem ve kan dolaşımındaki birçok hastalığı tedavi eder.
  • Sivilce, kırışıklık, sarkma gibi deformasyonları önleme ve tedavide büyük başarı sağlar.

Aromaterapi Eğitimi

Aromaterapi alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler, gereken eğitimleri alarak bir meslek sahibi olabilirler. Eğer bütüncül sağlık ve güzellik gibi konulara ilginiz varsa hemen Edubook’a ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Aromaterapi eğitmeni iseniz siz de yeni eğitmenler yetiştirebilir ve bir idol olabilirsiniz. Her biri kulvarında başarılı eğitmen kadromuzda yer alarak kariyerinizi yükseltebilirsiniz. Hem ek gelir elde eder hem de mesleki deneyiminizi arttırmış olursunuz. Aromaterapi ile ilgili Edubook’larınızı hazırlayıp kullanıcı panelinizden yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz olarak kaydınızı oluşturmak ve kariyerinize eğitmenliği de dahil etmek istiyorsanız https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru linkinden bilgilerinizi bize ulaştırın. Edubook “yaşam boyu eğitim” anlayışını hayat felsefesi haline getiren herkes için hizmet vermektedir.

İlgili Yazı Masaj Ne İşe Yarar? Online Masaj Eğitimi

İlgili Yazı Sağlık Koçluğu Nedir? Online Sağlık Koçluğu