ALES Nedir? Hangi Dersler Var?

ALES, Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı diye adlandırılır. Kişilerin akademik alanda kariyer yapmaları için bu sınava girmeleri gerekir. Üniversiteler ALES puanı ile akademisyen ve lisans üstü öğrenci alımı yapar. Sınav ÖSYM tarafından gerçekleştirilir. ALES sınavı yılda üç kere gerçekleştirilir. Sınav puanları ise açıklandığı andan itibaren 5 yıl geçerliliğe sahip olduğu bilinir.

ALES sınavı 50 sayısal, 50 sözel olmak üzere 100 sorudan oluşur. Sınav için verilen süre ise 150 dakikadır. ALES sınavında matematik, geometri, sayısal mantık, Türkçe ve mantıksal akıl yürütme derslerini kapsar. Fakat her dersin konu sayısı farklıdır.

ALES Sınavı Ne İşe Yarıyor?


ALES sınavı üniversitelere akademisyen başvuru yaparken aranan bir kriterdir. Aynı zamanda ALES sınavı sayesinde lisansüstü eğitim almak isteyen kişiler arasında seçim yapılır. ALES puanının iyi olması başvuracak kişilere avantaj sağlar. Doktora başvurularında da ALES sınavına girmiş olma zorunluluğu bulunur.

ALES sınavı temelde analitik düşünme yeteneğini hedef alır. ALES puanının geçerli olduğu alanlar;

  • Yükseköğretim kurum ve kuruluşlarında araştırma görevlisi kadroları için gerçekleşecek başvurularda,
  • Bazı kamu kurum ve kuruluşları tarafından yurtdışı yüksek lisans öğrencisine burs verilmesi için,
  • Mühendislik tamamlama başvurularında,
  • Yüksek lisans ve doktora eğitim başvurularında,
  • Görevlendirme için yurtdışı yüksek lisans başvurularında kullanılır.

 ALES Sınav Konuları Nelerdir?

 
ALES
sınav konuları derslere göre belirlenmekte ve konu sayısı derse göre değişir.

  • Matematik konuları: EBOB-EKOK, temel kavramlar, rasyonel sayılar, basamak kavramı, asal çarparak, bölme ve bölünebilme, sıralama, mutlak değer, basit eşitsizlikler, üslü sayılar, özdeşlikler ve çarpanlara ayırma, köklü sayılar, oran orantı, denklemler, kümeler, problemler, olasılık, işlem, saymanın temel ilkesi yer alır.
  • Geometri konuları: Üçgende açılar, doğruda açılar, analitik geometri, daire, kenarortay, üçgende açıortay, üçgende uzunluk, dörtgenler, üçgende benzerlik, çember ve daire, katı cisimler yer alır.
  • Türkçe konuları: Cümlede anlam, sözcükte anlam, paragrafta anlam ve anlatım biçimleri yer alır.
  • Mantıksal akıl yürütme konuları: Sözel zekâya dayalı problem çözme, sözel akıl yürütme, şifreleme ve şifre çözümleme yer alır.
  • Sayısal mantık konuları: Şekil yetenek ve sayı dizileri, grafik yorumlama ve tablo okuma, mantıksal muhakeme problemleri yer alır.

ALES’e Kimler Girebilir?


ALES sınavına giriş için birtakım kriterler bulunur. Sınava her birey giremez. ALES sınavı lisansüstü alımlarda ve akademik personel alımlarında geçerli olan bir sınav olduğu için aranan ilk şart üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümünü bitirmiş olmasıdır. Lisans ve dengi diplomaya sahip olanlar ya da mezuniyeti yakın olan kişiler sınava başvurabilir.

ALES Sınavına Kazandıktan Sonra Ne Olacak?


ALES sınav puanı 70 üstü olan kişiler genellikle başarılı kabul edilir. Puanın yüksek olması başvurularda avantaj sağlar. Zira en düşük olarak başvurularda yüzde 50 oranında paya sahiptir. Lakin doktora başvurularında aranan puan kriteri daha farklıdır. Doktora başvurularında en az yüz üzerinden 80 puan istenmektedir. Bu puanları aşan kişiler ilgili üniversitelere başvuru yapmaya hak kazanırlar. Kişilerin sınava girmelerinde herhangi bir sayı kısıtlaması bulunur. Kişi kaç sınava girmiş olursa olsun en yüksek puanı 5 yıl süre içerisinde kullanabilir.

Edubook’ta ALES Eğitmeni Olmak


Her alanda olduğu gibi ALES sınavına hazırlanmak için de eğitmen aranmaktadır. Sizler de ALES eğitimi alanında uzman ve tecrübe kazanmış biriyseniz Edubook’ta eğitimler hazırlayabilirsiniz. Eğitimlerinizi hazırlarken  aynı zamanda web 2.0 araçlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede  eğitimlerinizi interaktif hale getirerek istediğiniz fiyattan satışa sunabilirsiniz.