Adobe Illustrator Nedir ve Ne için Kullanılır?

Adobe Illustrator Nedir?

Adobe Illustrator Adobe firmasının geliştirdiği bir programdır. Vektörel tabanlı olması, grafik tasarımları ve çizgi hattı oluşturma detaylarında oldukça kolaylık sağlar. Gelişmiş ve profesyonel çizimleri ortaya çıkarmayı sağlayan program dünya çapında kullanılmaktadır. Özellikle görsel çalışmalar yapanlar, sanatçılar, film ve animasyon gibi projeler üzerinde çalışan herkesin başvurduğu bir programdır. Dijital ortamlarda kullanımının yaygın olması, sektörde lider bir program olarak Adobe Illustrator aslında yazılım programıdır. Ancak diğer yazılım programlarından daha üstün standartlara sahip olması; sadece yazılım değil, çizgisel odaklı yazılım olmasından kaynaklanır. 
Adobe Illustrator ile görsel anlamda istenen boyutta ve nitelikte tasarımlar yapılabilir. Çizimi yapılan bir obje veya karakterin boyutu ne olursa olsun yüksek kalitede bir netlik elde etmek mümkündür. Bu nedenle uygulama, görsel tasarım otoritelerince de tercih edilmektedir. Günümüzde meslek bazında ya da amatörce çizimler yapmak için de tercih edilen programı, eğitim alan herkesin kullanabileceğini ifade etmek gerekir.

Illustrator Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Adobe Illustrator temelinde iki boyutlu çizim yapılan bir programdır. Ancak kalitesi ve çözünürlüğünün yüksek olması sayesinde üç boyutlu gerçekçilikte çizimler ortaya çıkarmak mümkündür. Bunun için de bu alanda eğitim alarak profesyonelleşmek elzemdir. Elbette ki eğitimler seviye bazında değerlendirilir. Yani bir günde tüm teorik ve uygulamalı bilgileri edinmiş olmak söz konusu olmaz. Hiçbir işte bu denli kısa bir zamanda uzmanlaşmak mümkün değildir. Fakat bazı hususlarda dikkatli olmak ve düzenli olarak çizimler yapmak belli bir süre sonra Illustrator’e hakimiyetinizi sağlayacaktır.
Başlangıç düzeyinde bilgisayar kullanmayı bilen herkes Adobe Illustrator öğrenebilir. İşinde disiplinli, her yenilik ve güncel bilgilerle ilgili olan deneyimli her eğitmen sizi çok üst kademelere taşıyacaktır. Uygulamalı ve sık sık pratikler yaparak çalışma haline kalmak öğrendiklerinizi de pekiştirecektir. Zira programın her detayını keşfetmek adına araştırmaya meraklı olmanız gerekir. Bu sayede 1 ay içerisinde çok fazla yol almış olursunuz. İleri seviye bilgi sahibi olmak biraz da tecrübe ile orantılıdır. Kişilerin öğretilenleri zihnen ve algılama açısından ne şekilde belleklerine kaydettiklerine göre değişkenlik gösterebilir. Fakat bu süreç çok daha kısa da olabilir.

Adobe Illustrator Özellikleri

Adobe Illustrator grafik ve site tasarımı, site ara yüzü geliştirme, kartvizit, afiş, logo tasarımı ve banner oluşturma gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle kurumsal ve marka kimliği çalışmalarının her adımında bu programdan faydalanılır. Adobe Illustrator böylesine yaygın bir kullanıma sahip olması, hazırlanan projelerin ölçeklendirilmesinde hiçbir sorun çıkarmayacak olmasındandır. Örneğin; bir firma için banner tasarımını ya da bir markanın kartvizit çalışmasında kullanılan yazıları ve görselleri baz alalım. Bu görüntüler küçük bir şekilde basılsa veya büyük boyut olarak ölçeklendirilse de asla bir bozulma oluşmaz.
Adobe Illustrator her kesimden ve her statüden kişi ve kurumların/kuruluşların kullanabileceği vektörel bir programdır.

Online Adobe Illustrator Eğitimi

Adobe Illustrator kullanabilmek ve bu sayede ortaya şahane işler çıkarmak sanıldığı kadar zor değildir. Dijital materyallerin hazırlandığı ve satışa sunulduğu Edubook’ta Adobe Illustrator öğretenler ile öğrenmek isteyenleri biraraya getiriyoruz.
Adobe Illustrator eğitmeni olarak hizmet veriyorsanız siz de aramıza hemen katılabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz eğitim materyallerini satışa çıkararakeEk gelir elde edebilir ve donanımlarınız ile birçok katılımcıya da ilham olabilirsiniz. Adobe Illustrator öğreticileri kendi mesleki yaşamlarına tecrübe katıp popülerliklerini de sağlamış olurlar. Ücretsiz eğitmen olmak için https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru adresinden kaydınızı oluşturabilirsiniz.

İlgili Yazı Grafik Tasarım Nedir?

İlgili Yazı Karakter Tasarımı Nasıl Yapılır?